US patent 465548 (22.12.1981)

Annunciator for the supposed dead


Dati šansu životu

Mada ovaj pronalazak na prvi pogled izgleda morbidno, ipak bi njegov praktičan učinak u određenom slučaju mogao da bude od nemerljivog značaja. Reč je o alarmu za ljude koji bi greškom mogli da budu živi sahranjeni.Za ovakve patente je najzanimljivije objašnjenje koje daje sam pronalazač, pa ćemo zato njemu dati reč:

Predmet mog pronalaska je usavršavanje alarma za grobove, a sastoji se od jedinstvene kombinacije i razmeštaja komponenata, što će biti u potpunosti objašnjeno i naglašeno u objavi patenta.

Moj pronalazak omogućava da telo, za koje se pretpostavlja da su mu prestale životne funkcije, posle ponovnog uspostavljanja životnih funkcija može da aktivira alarm lociran u kancelariji dežurnog nadglednika ili na nekom drugom pogodnom mestu, čime će signal života biti prosleđen i omogućena hitna akcija spasavanja oživljenog tela u smislu dovođenja svežeg vazduha do pomenutog tela 15 i pozivanja stručne lekarske pomoći.

Zanimljiv je detalj da se kao izvor električne energije u ovom pronalasku za alarmno zvono koristi baterija, što je 1891. godine, kad je prijavljen ovaj pronalazak, verovatno bio luksuz. Inače je pronalazač predvideo da se samo jedan provodnik dovede do “kancelarije nadglednika ili do drugog pogodnog mesta”, a ulogu drugog provodnika bi preuzela zemlja.Treba reći da se ova ideja i danas primenjuje - mnogi ljudi, u strahu da će biti živi sahranjeni, naručuju uređaje koji se u malo čemu razlikuju od ovde opisanog. Uprave groblja se obavezuju da će ovaj zahtev čuvati u tajnosti do smrti naručioca, ali je posle sahrane mehanizam vidljiv, i, ako je reč o nekoj javnoj osobi, novinari odmah požure da od toga naprave vest.Teško je reći da li je ikada ovakav uređaj nekome spasao život, ali je sigurno da pomisao na to da će on biti instaliran oslobađa čoveka straha, bez obzira na to koliko je taj strah realan. U dugom spisku fobija koje su danas poznate psihijatrima postoji i tafefobija, strah od toga da će osoba biti živa sahranjena. U Americi se od uređaja koji liče na ovaj patent (samo, naravno, modernijih) danas pravi unosan biznis.